Free songs
Zárez do Kremnických - Brestová - Cyklotúra #5

Zárez do Kremnických – Brestová – Cyklotúra #5

Ako som sľúbil v roku 2012, tak opustíme na chvíľu Podpoľanie a preskúmame vrchy Kremnické. Ako hovorí kamarátka Wikipédia, jedná sa o pohorie sopečného pôvodu zložené z lávových telies, ktoré je súčasťou provincie Západné Karpaty. Najvyššie vrchy presahujú výšku 1000 m.n.m. (najvyššia je Flochová – 1316 a najznámejšia Skalka 1231 m.n.m.). Porasty tvoria hlavne javory, bresty, buky, hraby a jedle. Jeden z vrchov šplhajúcich sa k tisícke je aj Brestová (názov od stromu brest), od ktorej je neďaleké sedlo Laurín. Možnosti cyklotrás sa potom rozšíria. Môžete sa vydať smerom nazad do Badína alebo šlapať ďalej na sedlo Tri Kríže (1180) a preskúmať smer východ – Malachov alebo smer západ – Kremnica alebo na sever ku Králikom. My sme však skúsili len Brestovú. Pre niekoho rozcvička, pre mňa začiatočníka už stredne náročná trasa. Blíži sa najdlhší deň v roku, tak prečo ho trochu neuctiť športom.

Trasa vedie cez už spomínanú obec Sielnica (346), zkade sa priamo cez koniec obce dostávame po lesnej ceste smerom na Brestovú. Slnko zahrieva aj pod prilbou a kvapky potu stekajú po okuliaroch. Veď len včera hlásil Sliač 150 ročný teplotný rekord (35,8 C). Avšak chvalabohu je v tieňoch lesa o 10 stupňov menej a tak s teplotou problém nemáme. Povrch cesty je prekvapivo dobrý. Smerom na niekdajšie lyžiarske stredisko Brestová má miestami fakt prekvapil kvalitný novší asfalt, niekde len nepovalcovaný a miestami s jamou. Až na pár miest so štrkovým povrchom je cesta luxusná.

cyklo_5_1

Jedinou prekážkou sa stali dobiedzajúce ovädy. Upozorňoval ma na ne už sused pôvodom zo Sielnice. A mal pravdu. Zrejme je neďaleko družstvo, kde si ovädy pochutnávajú na sladkej krvi kráv a zaletia aj k nám mietumilovným cyklistom. No ale poďme ďalej. S malými prestávkami a spotenými rukami sa dostávame popri záhradných chatkách (niektoré majú vskutku krásne záhradky) na rozcestie – Pod liavným vŕškom (620). Okrem napílenej guľatiny a vyplašeného drozda čvíkotu nestretáme na žltej trase nič a nikoho. I keď by sa tu mali vyskytovať medveďe, kuny a mačky divé, predbehne nás len štíhly cyklista nápadne pripomínajúci francúzskeho pelotonistu a nasrdená manželka na Seate rozbehnutá po chudáka manžela s defektom na prednom kolese. Oboch napokon stretávame v cieli. Stúpanie je spočiatku veľmi príjemné, no neskôr sa to zmení. Veď celá 30 km trasa má prevýšenie 650 m s maximálnym sklonom do kopca 14,3 % v dĺžke 440 m. Nie je to nič závratné, ale pre začiatočníka trošku náročnejšie. Miestami som už cítil lenivú únavu v stehenných svaloch.

cyklo_5_2

Obzerajúc si prírodu a pri fyzickej únave aj predné koleso, stúpame ďalej až k poslednému rozcestiu „Za vrch lúka“ (855). Všímame si, že je tu nejaký lom alebo aspoň stavebné práce. Rozkopané pozemky, nánosy hliny a štrku. Uvidíme, aký výsledok prinesie táto stavebná činnosť. No a konečne sa po pomerne rovných zákrutách dostávame k vytúženej Brestovej. Príjemne unavený očakávam pekný výhľad, no nepríjemne prekvapený vidím len lúky s vysokou trávou, pár chatiek a lyžiarsky vlek. Určite by sa dal tento priestor skultivovať lepšie. Ale nejdem mudrovať. Viem, že lyžiarske stredisko Brestové v 2006tom odkúpila od Sielnice banskobystrická spoločnosť, ktorá ho rekonštruuje. Niektoré aktivity stopli ekológovia. Stavebné práce neboli v žiadnom závratnom tempe, ale lešenie na hlavnej budove naznačovalo, že ďalšiu sezónu by tu mohla lyžovať okrem lyžiarskeho oddielu Kartik aj širšia masa ľudí. No a po prehliadke turistickej ceduľky šmýkame domov nádherným zjazdom, kde sa dá vkľude spraviť 70-80ka, ja radšej len 60 km/h. Za pár minút ste dole v Sielnici a rozlúčim sa s ňou pri chladenej 11ke a hajde domov s, kým nezapadne slnko. Lúčia sa so mnou aj pokojne sa pasúce kravy. Nabudúce by som chcel vyšliapať na sedlo Laurín cez obec Badín a potom sa ešte uvidí.

cyklo_5_3

cyklo_5_info

Comments

comments

5 years, 1 month ago Komentáre vypnuté na Zárez do Kremnických – Brestová – Cyklotúra #5