Free songs
Obliehanie Sitna - Cyklotúra #6

Obliehanie Sitna – Cyklotúra #6

V Sebechleboch sa nájde nielen množstvo skvelých ľudí a bohatá truhlica histórie, ale aj zopár možností pre cyklotúru. Ak sa pozrieme do mapy, vidíme, že blízkosť so Štiavnickými vrchmi je malá. V tejto obci som prežil väčšinu letných prázdnin a spomienky sú krásne. V súčasnosti veľa ľudí pozná obec aj cez pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry – Stará Hora, ale aj cez Mladú Horu s táborom či priehradou. Práve popri priehrade sa začína horúca cyklotúra, ktorú som podelil na dve časti. Horúca preto, lebo teploty sa šplhajú k štyridsiatke a dve časti preto, aby som spoznal Belujskú aj Klastavskú dolinu nachádzajúce sa v Štiavnických vrchoch. Pri obidvoch častiach začínam popri vodnej nádrži – priehrade Sebechleby a potom sa vyberiem ponad tábor.

cyklo_6_1

Cesta vedie po staršom asfalte a neskôr štrkovej poľnej ceste cez Sitnianske predhorie. Prechádzam ponad detský tábor cez bukovo dubový les. Sem tam stretnem srnku a vystraší ma šuchot lístia, ale to je len drozd. Chránená krajinná oblasť Štiavnické vrchy je moja obľúbená. Na ploche cez 77 tis. hektárov nájdete bohatú prírodu, nevysoké vrchy sopečného pôvodu, husté dubiny a čistý vzduch, ktorý sa presúva v miernych vánkoch po jedinečných prírodných, kultúrnych a technických pamiatkach. Prelínajú sa tu dve klimatické a prírodné oblasti. Počas jazdy ani človiečika. Hemží sa to len motýľmi. Smerujem na sever smerom k obci Beluj, ale tu pozor. Ak sa chcete dostať k spomínanej obci, odbočte vpravo cez prvú rampu s ceduľou „súkromné lesy“. Na prvý krát som tak neurobil a ocitám sa v sieti lesných cestičiek a orientujem sa podľa slnka. Niekedy je terén pomerne náročný a pripomína skôr zjazd – downhill ako horskú cyklistiku. Niekedy radšej zosadnem z bicykla a vychutnám si dary prírody zblízka. Stretám chrobáka Zlatoňa nádherného či Spriadača kostihojového. Tých je tu požehnane, ako aj iných druhov motýľov. Majú tu ideálne podmienky. Lúky obkolesené lesmi, rúbaniská s černicami a žihľavou. Samotný obkolesený prírodou a poľovníckymi posedmi sa z dedinky Klastava spustím po asfaltke Klastavskou dolinou až do obce Ladzany. Odtiaľa nazad do Sebechlieb. Urobím tak 18 kilometrov.

cyklo_6_2

Na druhý deň pôjde do tuhého. Síce nezdolám Počúvadlo ani Sitno, ale šlapania bude dosť. Prevýšenie cez 200 metrov nie je až taká katastrofa, ale terén je miestami za spomínanou rampou neprívetivý. Vysoká tráva, polámané stromy a kamene. Preto sa obávam defektu a niekedy opäť zosadám. V jednom zákutí na kraji lesa sa ponúka krásny výhľad na Sitno. Tento 1009 m vysoký vrch opradený mnohými rozprávkami a legendami sa díva skromne na okolité dedinky a doliny. Blížim sa poľnou cestou k obci Beluj, ktorá skrýva dva vzácne kostoly, pivničky a pajty z 19. storočia. Spolu s obcami Baďan, Kráľovce-krnišov, Počúvadlo, Prenčov a Žibritov tvoria mikroregión Južné Sitno, ktorý je úzko spojený s ťažbou drahých kovov v minulosti a poľnohospodárstvom v súčasnosti. Už po asfaltke šlapem k sympatickej obci Prenčov. Nachádza sa tu pamätná izba Andreja Kmeťa, rovnomenný náučný chodník, tiež dva kostoly, mlyn a majer u Balkov. Napokon obec opúšťam pekným zjazdom až do obce Hontianske Nemce, kedy míňam kameňolom a cementáreň. V Nemciach si to opäť pekne vyšlapem až do Sebechlieb.

cyklo_6_3

cyklo_6_info

Comments

comments

5 years ago Komentáre vypnuté na Obliehanie Sitna – Cyklotúra #6