Free songs
Králi akustickej gitary na YouTube

Králi akustickej gitary na YouTube

V horúcich letných dňoch sa nám nie vždy chce vziať do spotených rúk gitaru a tak som pripravil tento osviežujúci článok. Pri motivácii a výučbe hry na gitaru neboli kedysi dostupné také zdroje ako dnes. K dispozícii bolo zopár kníh, nôt a pár tabov. S rozšírením internetového pripojenia a webov sa hromadne začali šíriť taby, midy, notové prepisy a neskôr aj videá. Na nich interpreti rôznej úrovne predvádzajú svoje umenie zo všetkých kútov sveta. Dnes si priblížime 10 najobľúbenejších gitarových kráľov youtube neba, ktorých sledovanosť sa šplhá aj k desiatkam miliónov.

Prečo tak veľa ? Skvelý performance, zvuk, obraz a hlavne obsah. Stačí čo najskôr prepísať pop hit na gitarový štýl a nahrať. Samozrejme, musíte vedieť hrať adekvátne, nech to má grády a šťavu. Takže poďme sa bližšie pozrieť, kto sedí na trónoch gitarového youtube. Verím, že to pomôže sa lepšie zorientovať pri výbere interpreta, či skladby, ktorú sa chcete naučiť hrať. Samozrejme pri výbere sa riadime aj žánrom, preto by sa dala celá skupina podeliť na podskupiny, no to už je iný príbeh.

1. Igor Presnyakov
Rodený Moskovčan ohúri svojou hrou na akustickej i klasickej gitare. Študoval klasickú gitaru. Momentálne pôsobí v Holandsku a sledovanosť jeho videí sa šplhá k 150 miliónom. Prečo ? Prerába široké spektrum obľúbených hitov od Lady Gaga po Metallicu so svojským kvalitným fingerstylom. Používa techniku beatingu, hrá gitarovú líniu aj linku spevu. Niekedy ho začujeme aj spievať. Hrá na Takamine gitary s ozvučením Fender. Používa násadky na prsty Alaska.

oficiálny web
guitar pro súbory

2. Sungha Jung
Mladého 16 ročného chalaniska z Južnej Kórey pozná azda každý gitarista, pretože Sungha ešte ledva stál na nohách a internetom sa šíril jeho prepis známeho hitu With or without you od U2. Inšpiráciu má údajne od otca a hrá len tak z ucha a vznikne z toho slušný prepis. Hrá na značku Lakewood. Jeho škála hitov je tiež široká. Vydal už dva albumy, na ktorých sú prepisy aj vlastné skladby. Jednu pieseň cvičí údajne 3 dni a až potom ju nahrá na web.

oficiálny web
guitar pro súbory

3. Andy McKee
Ročník 79. Originálny štýl, hustá brada a takmer 50 miliónov prezretí videí. Akustický gitarista z Kansasu Andy McKee má pozoruhodnú techniku beatingu na rôzne ladenej gitare. Hre sa venuje vážnejšie od 16 rokov. Zo začiatku počúval metal, potom ho ohúrila hra Prestona Reeda, Dona Rossa a Michaela Hedgesa. Vydal už 6 albumov. Patrí medzi hráčov, ktorý nikdy nesiahli po drogách. Jeho hudba je geniálna a šialená.


oficiálny web
guitar pro súbory

4. Kelly Valleau
Ďalší americký hráč z Ontaria, vystupujúci pod štúdiom Candyrat Records. Je menej známy, ale jeho dielo veľmi pekné. Hrá od 15 a v začiatkoch sa nevyhol rockovej a metalovej hudbe. Prerobil mnoho hitov na klasickú aj akustickú gitaru. Jeho čistá technika a cit je výnimočná. Tiež vydal už 2 albumy.


oficiálny web

5. Ewan Dobson
Na tohoto kanadského ninja gitaristu som naďabil len nedávno, no snažil som sa vypočuť od neho všetko a zistiť čo najviac informácii. Mladý hráč s briliantnou a rýchlou technikou obľubuje hru na akustickú gitaru, no začínal s elektrickou a dodnes počúva metal (Kreator, Pantera, Cannibal Corpse, Jason Becker, Helloween, Rammstein, Exodus, Megadeth, Slayer, Unleashed, Ozzy, In Flames..). Uchvátilo aj vážna hudba, hlavne Niccolo Paganini. Jeho skladby sú originálne a jeho fingerstyle úchvatný a ťažko napodobiteľný. V jeho štýle počuť klasiku, blues, techno, trance, videohry aj metal. S 10 miliónovou sledovanosťou je ho ťažké prehliadnuť. V hudobnom arzenále skrýva tiež tri originálne albumy.


oficiálny web
guitar pro súbory

6. Antoine Dufour
Výborný hráč tiež z Kanady upúta náročnými riffmi a skladbami. V skladbách využíva často príklepy (slapy) a tappingy. S hrou začal ako 15 ročný a čoskoro začal vyhrávať súťaže v štýle fingerstyle. Vydal už 5 sólových albumov. Najsledovanejším videom je „Four hand guitar“, kde s kamarátom a špičkovým huslistom Tommym Gauthierom hrá cover „Jerry´s Breakdown“, kde Tommy hrá basovú stopu. Na hranie používa umelé nechty a násadku na palec, ktoré vytvárajú čistý zvuk.

oficiálny web
guitar pro súbory

7. Tomi Paldanius
Šťastnú sedmu uzatvára Fínsky fingerstyle hráč, ktorý si získal obdiv aj piesňou on Bon Joviho „Livin on a prayer“ a jej prepisom na akustiku. Youtube verziu si pozrelo už takmer 4 milióny divákov. Na jeho webe existuje aj online gitarová škola. Jeho štýl je podobný ako má Kelly Valleau, avšak zdá sa mi razantnejší a dynamickejší. Jeho hra sa mi pozdáva živšia a má lepší drajv.

oficiálny web
guitar pro súbory

Ďalší interpreti, ktorí stoja za pozretie sú podľa mňa a milióny ďalších: Maneli Jamal, Ulli Boegershausen, Per-Olov Kindgren, Andrea Valeri a samozrejme Rodrigo y Gabriela.

Comments

comments

5 years, 7 months ago Komentáre vypnuté na Králi akustickej gitary na YouTube