Free songs
Jumbo vs Dreadnought gitara

Jumbo vs Dreadnought gitara

Typ gitary je rozhodujúci pre štýl, ktorý chceme hrať. Každá kategória skrýva malé či väčšie detaily, ktoré ju robia špecifickou. Pri kúpe nesmieme zabúdať na zvuk, šírenie zvuku, hlasitosť, výšky, basy, vyhotovenie a tiež ako nám gitara sedí pri držaní. V rámci akustických gitár sa často stretáme s viacerými typmi podľa tvaru. Neraz, hlavne začiatočníci, ostávajú zmätení a nevedia, aký typ a tvar si vybrať. V článku priblížim rozdiely medzi dvoma najčastejšími tvarmi gitary, ktoré by túto „zapeklitú“ otázku mali vyriešiť. Ale prosím nezabúdajme, presne vybrať tú najlepšiu gitaru pre daný štýl je úloha komplikovaná.

Neexistuje dobrá či zlá gitara pre daný druh hudby. Ide hlavne o to, čo do toho dáte vy.

V prvom rade si uveďme všetky najznámejšie tvary gitár. Je to:

– Dreadnought
– Jumbo
– Grand Auditorium
– Grand orchestra
– Grand concert
– Grand symphony
– GS mini
– Baby

JUMBO

Hutný masívny zvuk. Skvelé výšky a stredy. Luby (boky) gitár sú trochu užšie, čo znižuje úroveň basov, ale na druhej strane zlepšujú kvalitu výšok a stredov. Tak ako „drnčanie“ a výšky vyniknú lepšie pri flamenco gitare oproti klasickej gitare, ktorá má vážnejší, hlbší, hutnejší zvuk, tak podobne môžeme špecifikovať Jumbo oproti Dreadnoughtu. Telo gitary je trochu väčšie ako pri Dreadnoughte, preto je pri rovnakom type a kvalite dreva trochu hlasnejšie. V podstate väčšie telo znamená mierne väčší rozsah stredov, čo znamená, že sa viac hodí na hranie po strunách trsátkom (strumming) a menšie telo je lepšie na hru prstami (finger-picking). Ak uvažujete o jumbe, popočúvajte si skupiny 60´ a 70´ rokov ako The Who, kde Pete Townshend používal Gibson Super Jumbo. Takýto podobný typ používa aj Miro Žbirka. Niektoré jumbá sú vyrobené z javora, ktorý je mimoriadne ľahký no tvrdý. Tým pádom dodáva zvuk vhodný pre hru trsátkom vybrnkávaním (picking) alebo celoplošne (strumming). Špecifický zvuk závisí od hĺbky lubov.

DREADNOUGHT

Dreadnought má masívnejšie basy. V tomto smere mierne predbieha Jumbo, keďže má trochu širšie luby. Všeobecne oba typy gitár môžu znieť veľmi podobne a detaily sú relatívne. Všetko závisí od spôsobu vyhotovenia a materiálu, z ktorého bola gitara vyrobená (typ dreva na telo, na luby a spodnú dosku, krk, hmatník atď.). Z interpretov, ktorí používali tento typ gitary môžeme spomenúť Neila Younga s gitarou Martins. Pre vybrnkávanie – fingerpicking je lepšie menšie telo (napr. grand auditorium GA či mini jumbo). Napríklad Eric Clapton používa práve takýto typ gitary – Martins veľkosť 000.

– Zvuk je závislý aj od typu strún. Dreadnoughty používajú rozsah 11 až 52, zatiaľčo jumbá 12 až 54. Taylor zvykne na všetky modely dávať 12ky.
– Zohnať púzdro na jumbo je mnohokrát komplikovanejšie ako na dreadnought.
– Ak máte kapelku, tak je skvelé, ak jeden hráč má povedzme jumbo Fender so single snímačom a druhý v rámci dua hrá na dreadnought Gibson s humbucker snímačom.

Ak to zhrnieme, je ťažké urobiť hrubú čiaru medzi týmito dvoma priekopníkmi akustických gitár. Jeden výrobca tvrdí, že má skvelé výšky (Martins) a druhý, že má nasýtené stredy (Gibson), no a ďalší, že má jasný fantastický zvuk (Taylor). A tak môžeme pokračovať s Seagullsami, Laraveesami či Alavrez. Existuje množstvo faktorov, ktoré určujú zvuk a kvalitu. Všetko závisí od dreva a od modelu. Dôležitú rolu hrá aj telo. Celomasívne alebo polomasívne (solid top). Stačí si určiť cenový rozsah a skúšať po hudobninách prípadne čeknúť youtube. V nedávnom článku som spomínal famóznych gitaristov známych z youtube, takže orientovať sa dá aj podľa toho. Avšak skutočne si uvedomte hlavno to, z čoho je gitara vyrobená. Drevo sa suší aj roky a zle vysušené drevo z Číny znamená príšerný zvuk. Farbu a teplotu zvuku dáva gitare drevo. Väčšina dreadnoughts má telo zo smreku alebo z céderu. Ďalšie používané dreviny sú palisander alebo mahagón. Céder ako mäkkšie drevo dodáva jemnejší tón ako smrek. Luby z mahagónu dodávajú veľmi teplý tón. Napríklad Jason Mráz nahráva v štúdiu s mahagónovými lubami. Palisander vydáva ostrejší tón.

Comments

comments

4 years, 9 months ago Komentáre vypnuté na Jumbo vs Dreadnought gitara