Free songs
Jarná rozcvička Podpoľaním a Kremnickými vrchmi - Cyklotúra #4

Jarná rozcvička Podpoľaním a Kremnickými vrchmi – Cyklotúra #4

Po dlhej zime vyrazilo na cesty opäť veľa priaznivcov cyklistiky. Rozbité cesty, ktoré pomaly cestári látajú, nepotešia ani ich ani dvojkolesových tátošov. Ako som sľúbil, tento rok mám v úmysle zmapovať Kremnické vrchy, keďže Podpoľanie sme si priblížili v posledných troch cyklotúričkách, ktoré by som rád rozšíril už len o dve cyklotúry – Ponická Dúbrava – Strelníky – Ľubietová – Slovenská Ľupča a potom na veľké finále – prechod Veporom a Poľanou. Pred náročnejšími zjazdami sa treba samozrejme trochu nabudiť a roztrénovať. Preto volím 2 malé cyklotúry po okolí domova – Veľkej Lúky, ktoré zvládnu aj začiatočníci, ku ktorým sa radím stále aj ja.


Rozvička 1 – Bečov

Jar prišla po dlhšom čase, avšak s plným prúdom, ba až nadpriemerným teplom. Na prvomájovú trasu sme vyrazili niečo po 15:00, keď slnko nebolo tak agresívne. Náš cieľ bol urobiť malý okruh z Veľkej Lúky do Bečova a cez Lukavicu nazad. Potešila ma nová asfaltka na ceste z Lukavice do Mičinej, no na druhej strane prišlo sklamanie pri zjazde do Čerína, kde je jama na jame. Náladu vylepší Čerínska minerálka v Čačíne. Tieto miesta som už spomínal v predchádzajúcich článkoch, preto sa nejdem opakovať. Za zmienku stojí ešte prehliadka Národnej prírodnej pamiatky – Mičinské travertíny s unikátnym prameniskom minerálnej vody, ktorá vytvára pozoruhodné kaskády. Keď si už načapujete minerálku v Čačíne, kľudne navštívte aj Prírodnú rezerváciu Čačínska cerina, kde sú vzácne Duby cerové, zvyčajne sa vyskytujúce len v južnejších polohách.
cyklo_4_info_a
Južnejšie od Čerína sa nachádza Sebedín-Bečov (písomná zmienka 1351, 365 m.n.m.). Zaujala ma tu zvonica z 18. storočia, pri ktorej nájdete aj turistické šípky. Z obce môžete zbehnúť na juh do Zolnej a potom do Lieskovca. Pre horskú cyklistiku je pestrejšie odbočiť v Bečove vpravo po červenej značke až hore nad dedinku. Tu pozor, značka sa hore stráca a je potrebné odbočiť vľavo, kam sa dostanete na poľnú cestu vedúcu až na cintorín nad Lukavicou. My sme sa najprv pomýlili a vyšlapali celú asfaltku až hore a potom blúdili po poliach. Tu sa nám končí prvá mala cyklotrasa s dĺžkou 20 km a prevýšením ~ 150 m.

cyklo_4_1

Rozvička 2 – Zoznámenie s Kremnickými

Nádherné cyklotúry skrýva okolie dediniek na západnom úpäti Kremnických vrchov, ktoré nie sú zaradené ako Národný park a ponúkajú širokú škálu tratí pre horskú cyklistiku. Či už na východnom úpätí – okolie Kordík, Králik, Malachova, Badína či Sielnice alebo západná časť s hlavným hrebeňom – Skalka, Krahule, Kremnické Bane. My sme sa vybrali na prípravku pred Brestovou/Laurínom. Zvolili sme malú jazdu zo Sliača cez Kováčovú a do Sielnice. Trasa má 22 km s prevýšením 250 m. Úprimne povedané je to prechádzka oproti tomu, čo nás čaká na jazde na Brestovú, kde nám to dá prevýšenie až 650 m. Táto pomerne nenáročná trasa Kováčovskou a Suchou dolinou po červenom chodníku vedie celý čas po asfaltke, ktorá je len miestami vytlčená. Občerstvíme sa pre liečebnom dome Kováčová. Samozrejme každý pozná toto mesto aj vďaka týmto zariadeniam a tiež obľúbenému kúpalisku Kováčová, ktoré čaká rekonštrukcia. Pomaličky šlapeme popri Kováčovskému rybníku, ktorý napĺňa rovnomenný potok. Smerujeme proti jeho prúdu až po najvyšší bod trasy „Nad suchou dolinou“. Tu vo výške 543 m.n.m. sa naskytne výhľad na Vepor, Poľanu aj Nízke Tatry. Neskôr pred Sielnicou vidíme na juhozápade Javorie a mesto Zvolen skryté v Zvolenskej kotline. Príjemný zjazd do Sielnice spestrí nádherný kostolík v tejto 1400 obyvateľovej dedine.

cyklo_4_2

cyklo_4_info_b

Comments

comments

5 years, 2 months ago Komentáre vypnuté na Jarná rozcvička Podpoľaním a Kremnickými vrchmi – Cyklotúra #4