Free songs
Hráme s Matteom Carcassim / klasika, fingerstyle

Hráme s Matteom Carcassim / klasika, fingerstyle

Skvelý gitarista a skladateľ Matteo Carcassi sa narodil vo Florencii v roku 1792 a patrí do elitnej skupiny Talianskych gitaristov, ktorí v skorom 19. storočí zasadili semienko popularity gitary. Síce začal hrať na klavíri, no ešte ako dieťa prestúpil na gitaru. Svoje renomé získal veľmi rýchlo. Ako 23 ročný sa už ako Parížan živil výučbou klavíra aj gitary. V Nemecku v r. 1819 stretol počas koncertnej šnúry famózneho gitaristu Meissonniera, ktorý publikoval mnoho Carcassiho diel práve v Paríži.

Matteo si budoval slávu aj ako tridsiatnik, kedy uskutočnil sériu koncertov v Londýne a tie mu priniesli slávu. V Paríži sa presadzoval ťažšie, a trvalo dlho kým bol Carcassiho talent uznaný. Bolo to aj kvôli inému majstrovi gitary – Fernandovi Carullimu, ktorému publikum padalo k nohám. V r. 1824 sa Matteo vrátil do Nemecka a neskôr do Londýna, kde odohral koncerty vo väčších koncertných sálach. Jeho návrat do Paríža bol konečný, no každoročne uskutočňoval koncerty v dôležitých kultúrnych stánkoch Európy. Ako 48 ročný ukončil koncerty a zomrel v Paríži v roku 1853 vo veku 61 rokov.

Carcassi mal vzácny dar: spojil v sebe skladateľa, učiteľa a interpreta a to všetko na najvyššej úrovni. Popri prepise populárnych operných árií sú najdôležitejšími dielami hodnotná a zaujímavá Metóda pre gitaru op. 59, Op. 26 – 6 Caprices pre gitaru a najznámejšia zbierka etúd 25 Etúd, op.60, ktorá poslúži ako cvičenia a aj ako skladby pre vystúpenia. V tomto diele Carcassi dokázal spojiť technickú zručnosť a brilantnú romantickú hudbu.

V čase, keď sa Carcassi narodil, tak 22 ročný Carulli si už budoval renomé, Sor sa zlepšoval ako 14 ročný závratným tempom v Monserrate a 11 ročný Giuliani bral hodiny husiel, flauty a gitary. Kto vtedy vedel, že meno Carcassi vstúpi do klubu týchto gitarových osvietencov a stane sa zvučným menom v histórii klasickej gitary ?

carcassi_1Preto toto dielo pozná azda každý gitarista, začiatočník i pokročilý. Z tejto zbierky som si dovolil vybrať mojích 7 naj etúd s video nahrávkami: 2, 3, 6*, 10*, 16, 18 a 19* (* – video od iného hudobníka). Sú to etudy pre lepších začiatočníkov a stredne pokročilých so zapamätovateľnou krásnou melódiou a jednoduchšími harmonickými štruktúrami. Etudy 20 a vyššie sú náročnejšie a sú akousi zmesou všetkých etúd s použitím rôznych techník ako arpeggio, legato, Barres atď. Zvládnutie celej zbierky pripraví žiaka na rôzne tempá, pozície a techniky. Vylepšia techniku pravej ruky a ak citujeme samotného Carcassiho: „Prehlasujem, že každá inteligentná bytosť, ktorá pozorne študuje túto knihu od začiatku do konca, nadobudne výborné znalosti princípu hry na gitaru“, tak sú tieto slová napísané pred vyše dvomi stovkami rokov motiváciou do dnes aj pre mňa.
 

Etude No. 2 A minor Moderato con Espressivo + No. 3 A major Andantino

No.2 – expresívne opakované noty; štvrtý tón melódie s „a“, potom „m,i,m,i“. Pripomína tremolo. Dobré cvičenie na pravú ruku, ale aj prstoklad ľavej ruky. No.3 – melódie rozdelené medzi soprán a bas s arpeggiom. Jednoduché, ale sofistikované. Veľmi často hraná a obľúbená etuda.


Etude No. 6 C major Moderato + No. 10 D major Allegreto

No.6 – polyfónne cvičenie, práca palca v baroch 1-8. Precvičenie dvoch simultánnych liniek. Nezabudnime na rallentando, a tempo a lento na konci. No.10 – tiež obľúbený svieži pekný kúsok. Živá stúpajúca melódia zameraná na legáto. Náročné zahrať všetky legátové „trillky“ – triplety čisto.


Etude No. 16 F major Andante + No. 18 A major Allegreto

No.16 – štúdia s melancholickou lyrickou melódiou v trojhlase, dôraz na prstoklad a crescendo. Smutná, no pôsobivá etuda v tej dobe nezvyčajnej stupnici F bez otvorených nôt. No.18 – štúdia so živou melódiou, noty s bodkou. Náročnejšie na obe ruky (pravá pima a ľavá triplety). Pozor na jediné glissando na konci. Hráme allegreto, dosť rýchlo.


Etude No. 19 E minor Allegro moderato

Melódia doprevádzaná arpéggiom. Náročnejšie na pravú ruku, ktorá musí udržať uniformitu rytmu a zmenu intenzity dynamiky.

Ďalšie mnou odporúčané a obľúbené etudy sú No. 7 (nácvik tremola), No. 9 (veselá, akoby humoreska) a No. 15 (pomerne dlhá, rozklady). Veľa zdaru pri hraní týchto skvostov ! Nabudúce si prejdeme Ferdinanda Sora.

Na stiahnutie – download:
carcassi.zip

Iné linky:
www.free-scores.com
www.classclef.com

Comments

comments

5 years, 11 months ago Komentáre vypnuté na Hráme s Matteom Carcassim / klasika, fingerstyle