Free songs
My acoustic equipment + pedal board

My acoustic equipment + pedal board

V dnešnom článku bude reč o trampotách gitaristu s výbavou. Môj kamarát hudobník mi raz povedal, že dobrí umelci nemajú veľa peňazí a tým pádom ani chechtáky navyše na drahý aparát. Dnes si mnohí kvázi umelci kupujú drahé gitary a výbavu a aj tak nevedia hrať. Môj príbeh mal viac kapitol.


Kapitola prvá – začíname plávať.

Moja prvá gitara prišla ako dar z nebies. Môj spolužiak z gymnázia Dalo predával slovenskú klasickú gitaru, na ktorej boli struny inej konzistencie ako nylonovej (častá chyba začiatočníkov). Či gitara ladila a aký mala zvuk si už presne nepamätám, ale úspech na táborákoch som s ňou nezožal. Skrátka „veslo“. Jednak mi zápästie a prsty hovorili barrové nie a zvuk nebol nijako atraktívny. Nevadí, začiatky musia byť a preskáče si ich každý. Pamätám si, keď sme na dozvukoch a výletoch hrávali. Až ku koncu štúdia po maturitách som bol na lepšej úrovni. No stále ďaleko od dobrého gitaristu.


Kapitola 2 – ako chutí distortion.

Na vysokej škole bolo času ešte viac a priklonil som sa výučbe, síce opäť ako samouk, elektrickej resp. metalovej gitare. Tu už bol potrebný aj zásah do výbavy v podobe zosilňovača a nejakého efektu. Žial internet ešte nekoloval, obchody ponúkali málo tovaru a všetko bolo reálne pre študáka drahé. Elektrickú gitaru som mal tiež ešte od spolužiaka z gympla. Ani neviem, čo to bol za typ. Ale neladilo to, struny boli vysoko. No ja som sa na tom učil hrať a dodnes za to ďakujem.

Neskôr mi známy na vysokej predal za 1000 Sk ďalší „skvelý“ kúsok kópiu Gibson Les Paul od Jolana. Čierna farba, o poznanie lepší zvuk a hmatník. Na nej sa mi hralo oveľa lepšie. No chýbal mi aparát. Mal som doma len doma pozliepaný zosik od otca a repráky. Distortion som dosiahol maximálnym prebudením reprákov. Neskôr sa mi ponúkol kamarát Vlado, že mi kúpi multi efekt ZOOM 505. Že mu to splatím, keď budem mať. Stál nejakých 6000 Sk. Bol to skok vpred, no táto značka nemala dobrú povesť a zjavne to nebola obrovská výhra. Používal som tam hlavne distortion efekty. Určite je lepšie mať 1 krabičku na 1 požadovaný efekt. Osobne multiefekty až tak neuznávam. S chalanmi sme mali metalovú kapelu, hrali sme death aj black, ale aj alekhol či horkýže. Pár koncertov, no žiadny ďalší úspech. Postupne som zistil, že ma skôr láka hra na akustickej gitare.


Kapitola 3 – návrat kráľa.

Akustická gitara. Mnohí si povedali, že s tou na koncerte veľa vody nenamútiš. No dnes je opak pravdou. Veľmi populárny nástroj využíva azda každý slovenský pop-rock umelec. Okrem zahraničných interpretov som bol zjavne ovplyvnený aj česko-slovenskou scénou. V spevníku figurujú dodnes IMT smile či Horkýže slíže. Ale aj staršie legendy Olympic či Matuška. Postupne som začal hrať bez plectra/trsátka. Zistil som, že bez hry prstov pravej ruky to nepôjde a hlavne pri sólovej kariére je potrebné zapojenie palca, ukazováka a prostedníka. P IMA technika nie je jednoduchá. Čím skôr gitarista začne tým lepšie. Štýlov na hranie je toľko koľko je žánrov. Rock, blues, jazz, pop. Všetko sa dá zahrať trsátkom alebo bez. Objavujem tieto veci dodnes, no vybral som si cestu. Hrám už len 3 žánre. Pri ohni a akciách odrhovačky zo spevníka, väčšinou trsátkom. Jednoduché. Tu je dôležitý rytmus a rýchle striedanie akordov. Ďalej inštrumentálky-fingerstyle. Či už blues alebo prebraté piesne naaranžované pre fingerstyle. Používam umelé násadky na prsty (Alaska picks) + thumb pick (Dunlop) na palec. Chce to zvyk hrať s týmto a ideálne je mať thumbpick a vlastné nechty, no to ja nemám, nechty mám nízko koreňové a mäkké. No a v neposlednom rade si cvičím aj sólovú hru a experimentujem s looprom. Nahrám si pozadie a sólujem či pridávam ďalšie stopy. Či už je to jazz, rock alebo techno mix.

No ale vráťme sa k výbave. Ďalšou akustickou gitarou bola modrá OVATION s plastovým zadkom. Mala príjemný zvuk, no skôr sa hodila na hru s kombom. Bez zosilnenia tak nevynikla. Praskali na nej struny. Inak fajn kus. Mrzí ma, že som si ju nenechal na alternatívne ladenie DADGAD ako má napríklad Adrian Leg (írsky kolorit fingerstyle), ktorý tiež používal podobný druh gitár. Túto gitaru som predal, keď som mal doma ďalšie dve – a síce klasickú gitaru ESTEVE 7 CE s výrezom a elektronikou FISHMAN no a aj doterajšiu gitaru DOWINA dreadnought DCES LE chardonnay. Výborná gitara ako na obývačkové hranie s kombom tak na exteriér. Hutný zvuk s príjemnými výškami a basmi. S novými strunami je to orgazmus. Elektronika je od LR Baggs. Určite sa nájdu aj lepšie gitary, to je jasné. Láka ma značka Lakewood, Taylor, Martin alebo Maton, na ktorej hrá aj Tommy Emanuel či Michael Fix. Uvidíme. Ešte musím spomenúť fakt, že klasickú gitaru som kúpil hlavne kvôli umeleckej škole, ktorú som navštevoval v rokoch 2011-2013 a dala mi neskutočne veľa. Tu ďakujem učiteľovi Jožkovi Vohárovi, ktorý ma veľa naučil a pravidlá klasickej hry sú vlastne premietnuté aj do fingerstyle hry, i keď sú tam zásadné rozdiely.


Kapitola 4 – akustika a efekty ?

Prečo nie ? Na nete nájdete mnoho článkov o efektoch aj pre akustickú gitaru. Budem stručný. Ak hráte fingerstyle či populárne piesne s malou kapelkou, tak stačí kvalitné kombo, delay efekt resp. reverb/hall, kompresor a equalizér. Reverb je často už výbavou komba a kompresor na elektronike gitary. Efektom chorus disponovalo moje prvé kombo Marshall AS50D. Je to špecifický efekt vhodný skôr pre blues s elektrikou. Akustické piesne s chorusom sú napr. Nirvana Come as you are, Metallica intro Sanatorium atď. Takže začínal som s akustickým AMP/kombom Marshall AS 50 D. Niekde ho volajú mäsiar. Ono nebolo zlé. Hralo hlasno, jasne a mal 2 vstupy pre gitaru (jack) a 1 pre mikrofón (XLR). Efekty ako chorus a reverb boli výhodou. No bol to mäsiar. Zvuk sa mi nezdal tak čistý a prirodzený, skôr plechový v určitých miestach.

Neskôr som pokukoval po AER 60, ktorý má aj Tommy a je určite výborné. No po širšom prieskume na webe som sa nechal nahovoriť na švajčiarsku značku SCHERTLER, ktorá vydala nové typy akustických komb. JAM WOOD. To bola moja voľba. Fantastický zvuk. Realistický a s množstvom prehľadných nastavení. Maximálny výkon a využitie ako doma, tak na koncerte.

Takže gitara ide do ladičky Polytune2 od TC electronics, ďalej do Digital delay DD500 od BOSS. Neskutočne veľa presetov a slušné ovládanie. Treba trochu viac času, keď chce človek správny efekt. Ale používam len pár základných a hrám sa s nimi. No a napokon Looper Ditto X4 od TC electronics. Nahrávanie slučiek, overdubing, 2 samostatné slučky (verš a refrén napríklad), pár efektov, jednoduché ovládanie. Používam na nahratie pozadia akordouv a do toho sólovanie. Experimentom je cesta otvorená a pre muzikanta je toto must have.

Pedalboard mám 40kový od Palmer. Uvažujem ešte o kompresore a reverb Strymon Blue Sky. Dokáže nasimulovať nádherné reverby, ozveny. V týchto veciach má svoje možnosti aj DD500, ale sú značne obmedzené.

Na nahrávanie hudby používam obľúbený Focusrite Scarlett USB prevodník/zvukovú kartu so základnými parametrami, 1 vstup gitara a 1 vstup mikrofón (alebo kombo cez XLR). Experimentujem s nahrávaním. V tomto som ešte nováčik a chcem zlepšiť kvalitu a systém nahrávania aj youtube videí. Doteraz som nahrával obraz aj zvuk len na kameru fotoaparútu. Najlepším riešením je pár kondenz.mikrofónov (napr. RODE NT) a tým pádom stereo výstup. Programov na spracovanie DAW audia je viacero. Takisto návodov pre túto problematiku. Ja používam zatiaľ Acoustica Mixcraft alebo Cubase.

Comments

comments

8 months, 4 weeks ago Komentáre vypnuté na My acoustic equipment + pedal board